bireysel_terapi

Öfkemi kontrol edemiyorum,
Yaşadığım stresle baş etmekte güçlük çekiyorum,
Çevremdeki insanlarla iletişim kurmakta zorlanıyorum,
Hayatımdaki her şey ters gidiyor,

Grup terapisinde; bireysel terapiye ek olarak kişilerin kendi durumlarına benzer durumlar yaşayan diğer bireylerle bir arada yardım almaları kolaylaşır. Grup terapisi özellikle iletişimde ve sosyal alanda problem yaşayan bireylerde etkili olur. Bunun sebebi grupta benzer deneyimi yaşamış bireylerin birbirlerini desteklemeleridir.

Couple With Woman Suffering From Depression
Cinsel problemler yaşıyoruz (erken boşalma, isteksizlik, ereksiyon problemi, vajinusmus gibi),

Eşim/sevgilimle iletişim kurmakta zorlanıyorum,

Eşim/sevgilim beni anlamıyor …

Çift terapisinde amaç, çiftler arasında yaşanan problemlerin ve sıkıntılı süreçlerin ele alınarak çatışmaların çözülebilmesi ve her iki bireyinde sağlıklı yönde değişiminin ve gelişiminin sağlanmasıdır.

aile_terapisi_1

Aile içerisinde birbirimizle iletişim kurmakta zorlanıyoruz,
Empati kurup birbirimizi anlayamıyoruz,
Ebeveynlik becerilerimizde problem olduğunu düşünüyoruz,
Boşanma sürecinde ne yapmamız gerektiğini bilemiyoruz,
Çocuklarımızla ilgili problemlerle baş etmekte zorlanıyoruz …
Aile terapisi bireysel terapiden farklı olarak; bireyi sistemin bir parçası, problemleri ise sistem ve birey arasındaki etkileşimde ortaya çıkan aksaklıklar olarak adlandırır. Yaşanan sorunun sorumluluğunu bir kişiye atfetmek yerine, problemin oluşmasını ve süregelmesini sağlayan etmenler bir bütün olarak ele alınır. Bu etmenler içerisinde tüm aile üyeleri ve ailenin etkileşim içerisinde olduğu tüm sistemler (okul, sosyal çevre, iş vb.) bir arada değerlendirilir. Terapist aile üyelerine, birbirlerini anlayabilmeleri, sağlıklı iletişim becerilerine sahip olmaları, etkili çözüm yolları üretebilmeleri ve sorunların çözümünde birbirilerine yardımcı olmaları konularında destek olur.

Young Woman Talking To Counsellor Using Digital Tablet
Çocuğum; sınav kaygıları ile başa çıkmakta zorlanıyor, dikkat problemleri yaşıyor, kurallara uymuyor, akademik başarısı düşük, ergenlik çağı problemleri ile başa çıkamıyor …
Her gelişimsel dönemin kendine has zorlukları ve sıkıntıları vardır. Fakat önemli olan bu yaşananların döneme has zorluklar mı, yoksa farklı kaynaklı problemler mi olduğunu belirlemektir. Aksi durumda yaşanan problemler; gencin duygusal ve zihinsel gelişimine, okul, aile ve sosyal yaşantısına zarar vermeye başlar.
Terapi sürecinde; yaşanan problemler belirlenir, duygusal ve davranışsal sorunlar çözümlenir ve sağlıklı gelişim desteklenir.

cinselterapi

Tamamlanmamış Evlilikler
Vajinismus
Erken Boşalma
Sertleşme Bozukluğu
Kadında Ağrılı Cinsel İlişki
Kadın/Erkek Cinsel İstek Bozukluğu
Kadında Uyarılma Bozukluğu
Kadın ve Erkekte Uyarılma Bozukluğu

Sosyal beceriler, bireylerin onlara toplum tarafından verilen belirli görevleri ve rolleri yerine getirmeleri için sergilenmesi gereken davranışlardır. Bireylerin; doyum verici kişiler arası ilişkiler kurmasında, olumlu sosyal sonuçlar elde etmesinde ve sosyal amaçlarını gerçekleşmesinde önemli rol oynar. Sosyal becerilerin yetersizliğinde; kişi çeşitli sosyal becerilere sahip olmaz ya da sahip olduğu becerileri uygun ortam ve durumlar da kullanmayı başaramaz.